Koszyk zakupów

Razem: 0,00 zł

TEM - system jak klocki lego

Każdy z nas kiedyś bawił się klockami i nie ważne jakiej firmy były to klocki, najważniejszy był efekt tej zabawy, a on był zawsze podobny. Z tych samych elementów mogliśmy za każdym razem ułożyć coś nowego, niepowtarzalnego, wyjątkowego. Pamiętamy również, że przy składaniu klocków ważne było by zachować pewną kolejność budowania i jeżeli to zrobiliśmy to mogliśmy w pełni liczyć na wymarzony efekt naszej pracy.

Podobnie jest z naszym osprzętem. TEM jest to bowiem system który daje nam nieograniczone możliwości  i na pewno można go w jakiś sposób porównać do składania klocków.

W efekcie tej układanki uzyskujemy konfigurację (budowlę) jedyną w swoim rodzaju a  jej różnorodność i ilość, przy zachowaniu tych samych elementów, ogranicza tylko nasza wyobraźnia.

 

Jak więc poskładać nasz system?

 

Podstawą jak w każdym innym osprzęcie elektrycznym jest puszka.

Puszki wykorzystywane w naszym systemie to standardowe puszki okrągłe o średnicy 60 mm,

oraz puszki modułowe w których możemy maksymalnie umieścić 3 moduły; 4 moduły oraz 7 modułów.

 

W tym momencie nasuwa się pytanie co to takiego jest moduł i jaka jest jego wielkość?

Otóż moduły to te elementy naszej układanki które znajdą się w puszce. Może to więc być włącznik, gniazdo elektryczne, gniazdo komputerowe, gniazdo telefoniczne, gniazdo telewizyjne, zaślepka i jeszcze wiele wiele innych.

 

W systemie TEM jednostka podstawowa to jeden moduł (1M ).

 

Wymiary modułu 1M to 22,5x45 mm i zaliczmy do nich między innymi włączniki, gniazdo komputerowe, gniazdo telefoniczne, gniazda telewizyjne itd.

 

Oprócz modułów 1M mamy  w naszym systemie również moduły większe i tak na przykład

takie elementy jak gniazdo elektryczne „z bolcem”czy termostat zaliczamy do szerokości 2M i mają one wymiar 45x45 mm.

 

Jeżeli mamy już wybraną puszę i moduły jakie chcemy w niej umieścić musimy teraz dobrać element o nazwie „ramka montażowa”

 

Jest to kolejny klocek naszej układanki który przykręca się do puszki (standardowa okrągła lub modułowa),a następnie na zasadzie zatrzasku wpina się w niego moduły które mają być zamontowane w puszce. Oczywiście moduły wpinamy po uprzednim dokręceniu do nich odpowiednich z przeznaczeniem przewodów.

 

Ilości modułów w poszczególnych puszkach to wyglądają następująco:

puszka okrągła – jeden maksymalnie dwa moduły (np. pojedynczy włącznik, podwójny włącznik, pojedyncze gniazdo elektryczne)

puszka modułowa potrójna – jeden, dwa lub maksymalnie trzy moduły (np. trzy włączniki, jeden włącznik i jedno gniazdo elektryczne)

puszka modułowa poczwórna – jeden, dwa, trzy lub maksymalnie cztery moduły (bardzo popularny układ w tej puszce to dwa gniazda elektryczne obok siebie – mają one szerokość czterech modułów)

puszka modułowa siedmiokrotna – tutaj możemy umieścić maksymalnie siedem modułów (pamiętajmy jednak, że nie jest to jednoznaczne z ich ilością gdyż włącznik ma szerokość jednego modułu natomiast gniazdo elektryczne to szerokość dwóch modułów )

 

Tak zmontowane elementy są już praktycznie gotowe do użytku, pozostaje nam jeszcze tylko strona wizualno-estetyczna. Montujemy więc ozdobną ramkę zewnętrzną w kolorze który sobie wybraliśmy oraz klawisze które zakładamy na mechanizmy włączników.

 

Jak widać dobór elementów naszego systemu nie jest aż tak skomplikowany. Wystarczy, że będziemy przestrzegać pewnej kolejności przy konfigurowaniu podobnie jak ma to miejsce przy budowli  z klocków i zmontowany przez nas zestaw będzie na pewno praktyczny, funkcjonalny , niepowtarzalny a co najciekawsze, w każdej chwili będziemy mogli jeszcze coś w nim zmienić ale o tym w następnych artykułach.

 

PS. Zapraszam do naszego KONFIGURATORA tam można zobaczyć częściowo to co zostało opisane w tym artykule.